BÚVÁR BLOG

Szabadtüdős búvár a medence alján

Te meddig bírod egy levegővel a víz alatt? Ez a horvát búvár tartja a világrekordot

Biztosan emlékszel olyan gyermekkori élménye, amikor önfeledten lubickoltál a vízben, és azzal próbálkoztál, mennyi ideig vagy képes egy levegővel a felszín alatt maradni.


Ezek a játékos kísérletek néhány másodperces sikerélményekben ki is merültek, így egészen megdöbbentő adatnak tűnik, hogy az új, 2021-es Guinness-rekordot tartó horvát búvár, Budimir Sobat 24 perc 33 másodpercet tartózkodott egyetlen - igaz, tiszta oxigént tartalmazó - levegővétellel, megdöntve ezzel egy korábbi 18 perc 32 másodperces csúcsot.

Emberfeletti képesség vagy gyakorlás kérdése?

Légzésciklusaink 3-4 másodpercesek. Ez annyit jelent, hogy nyugalmi állapotban percenként 15-16-szor veszünk levegőt, egyszerre nagyjából 0,5 litert, de erőltetett légzéssel akár 2-2,5 liter levegő is juthat a tüdőbe. Egy átlagos felnőtt tüdejének vitálkapacitása 4 liter, és amit kevesen tudunk, hogy a tüdő teljesen sosem ürül ki a kilégzés során, hanem marad benne nagyjából 1 liter levegőtartalék.

A szabadtüdős merülés gyakorlói szerint a siker kulcsa a saját mentális és fizikai határok túllépése. A víz alatt az első és legfontosabb dolog az izmok elernyesztése és a koncentrálás, hogy addig bent lehessen tartani a levegőt, ameddig csak megy, és még azután is egy kicsit.

Fontos megjegyezni, hogy Sobat a rekordot úgy állította fel, hogy merülés előtt tiszta oxigént lélegzett be. Az ilyen segítség nélkül tartott, normál levegős világrekord 11 perc 54 másodperc.

Egy levegővel a víz alatt: hogy lehet ezt megcsinálni?

Ezeknél a merüléseknél nem távozik levegő az orron át, ezt segíti az orrcsipesz is. A levegőtartalék rendelkezésre áll a víz alatti időhöz. Viszont rohamosan nő a vér szén-dioxid-szintje, nagyjából a lebukás utáni második perc környékén jön el az a hipoxiás állapot, amelyet edzetlenül már nem lehet elviselni, és muszáj ventilálni, feljönni a felszínre és levegőt venni. A profik ebben mások. Ők képesek arra, hogy azt az érzést, amikor a túlélési ösztön a vízfelszínre parancsolna, megéljék, felismerjék, és felülírják és a mélyben maradnak. Ilyenkor pedig egy nyelési ingerhez hasonló rándulás jelentkezik a gyomortájékon. A rekeszizom elkezdi felfelé préselni a levegőt, amelyet még hosszú-hosszú ideig tudnak használni a létfontosságú szervek. Akár 24 perc 33 másodpercig is.

Hogyan növelhető a tüdőkapacitás?

Szedj D-vitamint!

A magasabb D-vitamin-szint jobb tüdőműködéshez vezethet. Nyáron általában elegendő D-vitaminhoz juthatsz a napsütésből. Ahogy a téli hónapok közelednek, és kevesebb lesz a napsütéses órák száma, érdemes D-vitamint szedni. Természetes forrásai például az olajos hal, a tojássárgája és a vörös hús. A D-vitamin zsírban oldódó vitamin, mindig akkor vedd be, amikor magasabb zsírtartalmú ételt fogyasztasz!

Énekelj és sportolj!

Ez a két tevékenység kiválóan oldja a stresszt és még a vitálkapacitásod is javulni fog! Akár már 30 percnyi intenzív mozgás hatására is megnövekszik az izmok oxigénszükséglete. Az erek kitágulnak, nő a szállítandó vér, az oxigén és a tápanyagok mennyisége. A mozgás alatt a légzésszám felgyorsul, emiatt nagyobb mennyiségű oxigént képes felhasználni a szervezet. A bordaközi izmok nagy igénybevételnek vannak kitéve, erősödnek, biztosítva ezzel akár azt is, hogy a víz alatt egy levegővel hosszabb ideig tudj lent maradni.

A víz alatti veszélyek

Arra viszont figyelj, hogy a víz alatti egylevegős búvárkodás akár veszélynek is kitehet, ezért csak addig kísérletezz, amíg biztonságosnak érzed. Egyedül soha ne vágj neki a másodpercek számolásának, gyereknek pedig szigorúan tilos ilyet játszani, hacsak nem állsz ott közvetlenül mellette, rá figyelve a vízben.

forrás: divany.hu

 

Továbbiak

Oldalunk helyes működéséhez valamint statisztikai célú adatgyűjtéshez is használunk böngésző cookie-kat. Engedélyezi ezek használatát?