A Suunto Ocean egy ideje a finn SUUNTO cég zászlóshajója – de vajon megfelel-e az elvárásoknak? A díjnyertes víz alatti operatőr, Jenny Stock próbára tette a készüléket.
A fő észrevételem a Suunto Ocean búvárkomputerrel kapcsolatban az, hogy éppen elég kicsi (49,9 x 49,9 x 13,2 mm / 1,96 × 1,96 × 0,52 hüvelyk) ahhoz, hogy sport trackerként/óraként is használható legyen a kis méretű csuklómon.
Elsősorban mint búvárkomputer minden igényemnek megfelel, ezen túl pedig szuper extrákkal rendelkezik. A plusz funkciók azt eredményezik, hogy jobban kihasználható lesz, mint az előző Suunto Gekko búvárkomputerem (ami – mint mellékesen – 24 év után is működik, tehát a Suunto határozottan jól csinál valamit a tartósság terén!)
A Suunto Ocean 50 mm-es AMOLED színes kijelzője gyönyörű – éles és fényes, élvezet ránézni. A képernyő zafírüveg (kristályos kerámia) valamint érintőképernyőként is funkcionál, de van három gombis az oldalán, amely elég nagy ahhoz, hogy kesztyűben is könnyen használható legyen.
Imádom, hogy tizennégy különböző óralap közül választhatok – kedvenc színemet, a lilát választottam –, azonban a szíjválaszték korlátozott, és még nem találtam hozzá tökéletesen illő szíjjat.
A szíjjak puhák és kényelmesek, és mindegyik szett három részből áll, így van megfelelő hosszúságú a szárazruhához, vagy rövid a mindennapi viselethez, gyorsan cserélhetőek anélkül, hogy szerszámra lenne szükség.
Búvárkodás a Suunto Ocean-al
Minden a búvárok számára szükséges adat mint mélység, idő, hőmérséklet és biztonsági megálló információk megtalálhatóak, és bár előfordulhat, hogy léptetni kell a képernyőn néhány adatot, minden érthető és világos, könnyen használható és olvasható, és meglehetősen egyszerűnek tűnik. Beépített iránytű is van, bár a víz alatti működéshez szoftverfrissítésre volt szükség.
A kijelzőn látható színes ív/csík mutatja az ND limithez hátrelévő időt – zöld a dekompresszió nélkül; narancssárga, ha közel kerül az NDL-hez, és piros, ha eléri azt.
A Suunto egy konzervatív márka, ezt a búvárkomputert szabadidős használatra tervezték.
A menük búvár üzemmódban nagyszerűek, előre programozott profilok is beállíthatóak, amelyeket akár különféle gázkeverékekre is programozhatók. Létezik egy- és többgázos merülési mód, és a merülés során változtatható a használt gázkeverék is.
Valós idejű gázfelhasználást is figyeli a komputer, ha a Suunto Tank POD jeladó van hozzá párosítva, és akár 10 jeladó is kapcsolódhat, hogy figyelemmel kísérhesse a merülőtársak palacknyomását és levegőfogyasztását, ha elég közel maradnak egymáshoz.
Az SUUNTO Ocean hivatalos maximális mélysége 60 m, és bár más márkájú búvárkomputerek akár 200 méteren is működnek, a Suunto képességei számomra teljesen megfelelőek.
Soha nem fogok zárt újralégzőt vagy trimixet használni, hacsak nem történne valami csoda az életemben, így a SUUNTO Ocean ezen technikai limitjei számomra nem jelentenek problémát – a legtöbb szabadidős búvárhoz hasonlóan nekem is csak egy olyan eszközre van szükségem, amely könnyen olvasható és kezelhető. A víz alatt a búvárkomputer rezgésriasztásokat ad amit nagyon szerettem.
Suunto Ocean akkumulátor élettartama
Az Ocean akkumulátorának élettartama kiváló. Az Egyesült Királyságban töltöttem fel először a búvárkomputert, és három hétre rá a Fülöp-szigetekre indultam. Az első figyelmeztetés a komputer feltöltésére hét nap merülés után érkezett.
Egy olyan termékhez képest, mint az Apple Watch, amely tizennyolc órát bír egyetlen töltéssel, ez nagyszerű. Nem olyan jó, mint a régi Gekko-m, amely egy évig kibírta egy elemmel – de ennek az új búvárkomputernek több erőforrás igénye van, így tehát ez érthető.
A komputer csak a Suunto dedikált USB-kábelével tölthető, amelyet a Suunto USB-A csatlakozóval lát el.
Merülésnaplózás a Suunto alkalmazással
A SUUNTO Ocean számítógép gyönyörűen kapcsolódik az iPhone-ommal, és miután csatlakozik a Suunto alkalmazáshoz (amely Android-eszközökön is elérhető), néhány remek funkció azonnal elérhető.
Ingyenesen letöltöttem a Fülöp-szigetek Google Térképét a beépített Wifi-n keresztül (a számítógép 32 GB offline tárhellyel rendelkezik erre a célra), és imádtam nézegetni a színes térképeket a merülések előtt és után a komputeremen és az alkalmazásban egyaránt.
A merüléseket GPS-alapú 3D-s profilokként rögzíti a rendszer, amelyek nagyszerűen néznek ki, és sokkal könnyebbé teszik az érdekes objektumok újbóli megtalálását, amikor ismét ugyanazon a merülőhelyen merül.
Egyéb extra funkciók
A búvárkodáson túlmenően a komputeren megkapom az összes push értesítésemet, és látom a bejövő üzeneteim első sorát. Az órának azonban nincs biztonsági beléptetése, így bárki elolvashatja azokat, ha véletlenül csak úgy az asztalon hagynám az eszközt.
Ezen felül, miközben ezt az ismertetőt írtam, hangos sípolást és sárga villogást hallottam, ami egy üzenetre hívta fel a figyelmemet: „VIHAR RIASZTÁS! Súlyos időjárási viszonyok valószínűek”, ami azt jelzi, hogy a Darragh vihar – amely december elején sújtott az Egyesült Királyságban – úton van felém.
Úgy éreztem, ez a riasztás fantasztikus biztonsági funkció – és nem kell Wi-Fi-hez kapcsolódnia, hogy megkapja. Időjárási információk is rendelkezésre állnak, de rendszeresen szinkronizálnia kell az alkalmazást, hogy pontos adatokat kapjon.
Zene lejátszás vezérlésére is alkalmas, valamint körülbelül 90 különböző sportmódot is választhatok, beleértve a sellőzést is (szabadtüdős merülés sellőnek beöltözve; amire remélem, egyszer szükségem lehet)!
Hogy őszinte legyek, ez a sok funkció kissé túlzásnak tűnik, de szerettem használni néhányat, például figyelemmel kísérni a napi úszásomat. Beprogramoztam a komputert, hogy ne lépjen merülési módba, hacsak nem ereszkedek le 2 méter alá, hogy ne legyen összezavarodva, amikor úszni megyek, és beprogramoztam a helyi medencém hosszát is, hogy felismerje, ha megfordulok a vízben, így követve az általam úszott hosszúságok számát, valamint a pulzusomat is.
Ezenkívül lépésekkel figyeli a kalóriákat, és megjeleníti a javasolt regenerációs időt is.
A SUUNTO Ocean kompatibilis a pulzusmérő övekkel, a Strava-val, a TrainingPeaks-szel és más alkalmazásokkal, és amikor először viseltem, megszállottjává váltam a pulzusom ellenőrzésének. Ez búvárkodás közben is lehetséges, de én nem teszteltem ezt a lehetőséget.
Az alkalmazás nyomon követi a menstruációs ciklusokat, ami hasznos és fontos a búvárkodáshoz. Az eddig bevitt adatok alapján előrejelzi, hogy mikor esedékes, így ennek megfelelően tudok csomagolni a következő utazásokhoz. Azonban a menstruációm első napján meg kell adnom, hogy mennyi ideig tart a menstruációm, így ennek a funkciónak a pontossága csak az idő előrehaladtával történő további adatok megadása után válik nyilvánvalóvá.
Számomra a SUUNTO Occean túl nagy méretű ahhoz, hogy éjjel-nappal hordjam, így bár megvannak a monitorozási képességei, soha nem fogja figyelni, hogyan alszom.
Befejezésül
A Suunto Ocean tömege 99g, ami nem könnyű. Ha azzal a céllal vásárolnék, hogy legyen egy sport tracker órám, talán valami kisebbet és könnyebbet vennék, mint a Suunto Ocean, és persze lenne egy külön búvárkomputerem.
Mivel azonban a búvárkodásra fókuszálok, ez egy nagyszerű, tetszetős számítógép, nagyon menő extrákkal.
forrás: divemagazine.com