BÚVÁR BLOG

Suunto D5 - merülésre készen

Suunto D5 - merülésre készen

Az első alapbeállítás után, kellett némi idő, amíg sikerült mindent kipróbálni, megtalálni.

Tény, hogy egyszerű a menüben a navigálás, minden logikus, de azért rengeteg dolgot tud a Suunto D5, szóval mindenképpen ajánlatos átolvasni egyszer a felhasználói kézikönyvet, hogy tisztában legyünk a működéssel. 

Nem célom teljes leírást adni, mit hogyan és miért érdemes vagy éppenséggel kell beállítani, de azért kiemelnék pár tényleg jó dolgot.

Suunto D5 kijelző

Az egyik ilyen, hogy a kijelző színekkel is jelzi a különböző állapotokat, veszélyes helyzeteket vagy éppen fontos információkat, figyelmeztetéseket. Normál üzemmódban minden szokványos színnel jelenik meg, míg a figyelmeztetés általában már sárga színnel és ha valami veszélyes érték túllépés történik akkor már piros színnel és természetesen hanggal hívja fel rá a figyelmet. 

Az is szembetűnő, hogy rengeteg figyelmeztetést lehet a Suunto D5-ön beálítani a sok gyári figyelmeztetés mellé. Csak pár a sok közül: CNS figyelmeztetés, OTU figyelmeztetés, mélység túllépés, idő túllépés, palacknyomás figyelmeztetések, légző gáz hátralévő idő figyelmeztetések (igen a komputer egy palacknyomás jeladóval kombinálva, folyamatosan figyeli a levegő fogyasztást is és ebből kalkulálja, hogy a palackban lévő gáz még mennyi időre lehet elég), emelkedési sebesség, biztonsági megálló, mélységi megálló, dekó megálló figyelmeztetések, búvárkomputer akkumulátor töltöttségi szintje, jeladó akkumulátor töltöttség szintje stb.

Természetesen a D5 üzemmódjától is függ mely funkciók, figyelmeztetések aktívak. A D5-öt használhatjuk Air/Nitrox, Freedive, Gauge üzemmódokban. 

Ezek után elképzelhető, hogy a D5 kijelzőjén azért nem fér el minden információ egyszerre, ezért itt kijelző módokat lehet/kell váltani. Szerencsére a váltás egyszerű és a kijelzett információk egy számítógépre telepített Sunnto DM5 szoftverrel könnyedén testre szabhatók. 

Suunto D5 kijelző testreszabás

De azért érdemes kicsit foglalkozni ezzel a résszel és megérteni, hogy valóban hogyan működik. Például ha dive üzemmódban vagyunk, akkor ugyanis nem feltétlenül látjuk a iránytű adatait. Ám ha átkapcsolunk iránytű üzemmódra, akkor esetleg a palack nyomást vagy a no-decó időt nem látjuk. Lehet úgy beállítani, hogy ezek is látszódjanak, de akkor esetleg más információról maradunk le. Szóval itt mindenképpen érdemes ezzel időt eltölteni és a számunkra legmegfelelőbb kijelzést és látható információkat beállítani. Ezzel kapcsolatban én azt vallom, hogy az egyszerűbb a jobb, de természetesen az is beállítható, hogy akár 5-6 képernyő is megjelenjen egymás után különböző információk tömegével, akár szépen csoportosítva is. Ha valaki ezt szereti, hét állítsa be úgy. 

A Suunto D5-ön digitális iránytűvel is rendelkezik. Még soha nem használtam ilyet, ezért kíváncsian várom az első benyomást. A biztonság kedvéért azért ott lesz a bal kezemen az analóg iránytűm is ;) Bár a leírás alapján a digitális is egyszerűen használható. Meglátjuk.

Dekós merülés, gázváltások, akár 100% Nitrox használata. Na ezt majd tesztelem később.

Az adatkommunikáció, vagyis a palacknyomásmérő jeladó párosítása a Suunto D5-el és a búvárkomputer összekötése telefonnal és számítógéppel bluetooth-on már már félelmetesen egyszerű volt és minden ment flottul. Azért ez bíztató. 

Itt egy kis kitérő: a Suunto 2017-ben kiadott egy termék visszahívást a jeladóira mivel előfordult néhány meghibásodás. Ezt ki is javították a már forgalomba került jeladóknál is. A magyarországi forgalmazó szerint 2017 július óta már csak olyan jeladók kerülnek forgalomba amik ezen a módosításon átestek. És valóban, a Suunto által használt hivatalos jelölés, amely mutatja, hogy a termék átesett ezen az ellenőrzésen valóban rajta van a jeladón, így ezzel már nem lehet ilyen jellegű probléma. Reméljük más sem ;)

Rengeteget lehetne még írni a Suunto D5-ről. Az én ajánlásom, hogy használjátok a felhasználói leírást. Érdemes jól átolvasni, megismerni minden porcikáját, hiszen rengeteget tud. A terveim szerint még egy írás érkezik majd tőlem, miután merültem párat a komputerrel. Remélem minden rendben lesz és hozza a hozzá fűzött reményeket.

Folytatjuk....

A téma előző bejegyzései:

Továbbiak

Oldalunk helyes működéséhez valamint statisztikai célú adatgyűjtéshez is használunk böngésző cookie-kat. Engedélyezi ezek használatát?