BÚVÁR BLOG

Fülöp szigeteki vulkanikus pezsgőfürdő

Vulkanikus szóda csinál természetes pezsgőfürdőt a Fülöp-szigeteken

2020-ban, a Fülöp-szigeteken egy amerikai hidrológus, vagyis a víz természetes mozgásával, eloszlásával foglalkozó kutató, véletlenül egészen szokatlan felfedezést tett: egy természetes pezsgőfürdőre bukkant egy víztömeg mélyén.

Bayani Cardenas, a Texasi Egyetem professzora épp azért volt a Fülöp-szigeteken, hogy egy nagyon ritkán vizsgált jelenséget szemléljen meg, azt, milyen hatással van egy sziget talajvize a környező óceáni közegre, eközben bukkant a szokatlan jelenségre.

Cardenas eredetileg azért volt a Luzon és Mindoro szigeteket elválasztó Verde-szorosban, hogy a hihetetlenül gazdag, rengeteg korallnak otthont adó ökoszisztémát vizsgálja, amikor egy helyi búvár felhívta a figyelmét egy közeli területen tapasztalt nem mindennapi dologra.

Amikor Cardenas alámerült, olyan környezet fogadta, mintha egy pohár pezsgőben, vagy frissen a pohárba eresztett szódában lenne: buborékok ezrei vették körül, amik mind a tenger fenekéről szálltak felfelé. Ráadásul, mint vizsgálatokkal kiderült, a buborékokat szén-dioxid alkotta, tehát tényleg természetes szódából álló pezsgőfürdőben találta magát.

A jelenséget egy közeli vulkán okozza, ami apró, a tenger fenekéig vezető repedéseken keresztül szabadul meg az egyfolytában termelődő gáztól. Ez helyenként folyamatos, apró buborékokat hoz létre, máshol kisebb csoportokban törnek fel a nagyobb buborékok. „Eleinte talán úgy 15 méterenként látsz egy-egy buborékforrást, aztán 45 méter mélyen már egy egész függönyt látsz a távolból” – mondta Cardenas, hozzátéve, hogy helyenként „csak úgy ömlöttek” a buborékok. Cardenasék egyébként 60 méter mélyre ereszkedtek le.

Bár a szén-dioxid-buborékoknak nincs közük a globális felmelegedéshez, Cardenas arról beszélt a felfedezés után, hogy a jelenlétük segítheti annak vizsgálatát, hogy hogyan reagálnak a korallok és a tengeri élőlények a globális felmelegedés hatásaira, illetve a vizekben növekvő szén-dioxid-szintre.

A mérések alapján egyébként helyenként 60-95 ezer ppm volt a szén-dioxid koncentrációja, ami azt jelenti, hogy minden egymillió részecskéből 60-95 ezer szén-dioxid. Ez a légkörben található koncentráció kétszázszorosa, de még a part közelében, távolabb a buborékforrásoktól is 400-600 ppm-et mértek.

forrás: telex.hu

 

 

Továbbiak

Klub információ

Diving Sopron búvárklub

9400 Sopron, IV. László király utca 4.
Kapcsolat velünk+36 70 3704686
Adatkezelés | ÁSZF | Rólunk

Oldalunk helyes működéséhez valamint statisztikai célú adatgyűjtéshez is használunk böngésző cookie-kat. Engedélyezi ezek használatát?