BÚVÁR BLOG

Korallzátony

A világ legnagyobb korallját fedezték fel a Salamon-szigeteknél

A Csendes-óceán délnyugati részén dolgozó kutatók felfedeztek egy 32 méter hosszú és 34 méter széles korallt, amely háromszor nagyobb, mint az eddigi rekorder amerikai szamoai Big Momma.

Az élőlény apró korallpolipokból áll, és élőhelyet biztosít más tengeri állatoknak is. A kutatók a globális felmelegedéstől és az emberi tevékenység káros hatásaitól féltik a korallt.
A világ legnagyobb, 32 méter hosszú és 34 méter széles korallját fedezték fel a Salamon-szigeteknél, a Csendes-óceán délnyugati részén dolgozó kutatók. Az űrből is észlelhető virágállat mintegy háromszáz éves lehet a National Geographic Pristine Seas programjának tudósai szerint, akik a korallt októberben találták meg a Salamon-szigetekhez tartozó Three Sisters-szigetcsoportnál − adta hírül az MTI.

A barna színű, de néhol sárga, kék és vörös színben pompázó élőlényt apró korallpolipok alkotják. A koralltelepek hálózatából álló korallzátonyokkal szemben ez az óriási korall (Pavona clavus) magában áll és fejlődik a tengerfenéken, élőhelyet biztosítva számos tengeri állatnak a garnélaráktól a halakig.

A kutatók beszámolója szerint szabad szemmel sziklának tűnik, ők a mérete miatt hajóroncsnak vélték, amíg le nem merültek hozzá.

Amikor már azt gondolnánk, hogy nincs mit felfedezni a Földön, találunk egy hatalmas, csaknem egymilliárd apró polipból álló, élettel és színekkel teli korallt

− számolt be a felfedezésről Enric Sala, a National Geographic kutatója és a Pristine Seas alapítója. „Olyan, mintha megtaláltuk volna a világ legmagasabb fáját” − érzékeltette a felfedezés jelentőségét. Sala azonban arra is figyelmeztetett, hogy ez a korall sincs biztonságban a globális felmelegedés hatásaitól, és egyéb emberi tevékenység okozta veszélyektől.

Ezeknek az egyszerű polipoknak a genetikai kódja hatalmas enciklopédia, amelyben szerepel, hogy miként lehet túlélni az éghajlati változásokat

− mondta el Manu San Felix, a Pristine Seas víz alatti operatőre, aki először pillantotta meg a korallt.

Az expedíció korallkutatója, Eric Brown hangsúlyozta, hogy az ilyen nagy korallok a jelentős szaporodási potenciáljuk miatt fontos szerephez juthatnak a korallzátonyok ökoszisztémáinak helyreállításában. Az újonnan felfedezett, Three Sisters-szigeteki megakorall háromszor akkora, mint az eddigi rekorder, az Amerikai Szamoán talált Big Momma.

forrás: index.hu
fotó: diving-sopron.hu

 

Továbbiak