BÚVÁR BLOG

Morgóhal
Kiemelt

Felfedezték, hogy miért sétálgat ez a furcsa hal a tenger fenekén

A morgóhalakfélék családjába tartozó állatok a tenger fenekén osonnak lábnak tűnő testrészeiken. A "lábak" jó célt szolgálnak a halak életében.

A morgóhalfélék (Triglidae) egyes fajai, mint amilyen a Prionotus carolinus és a Prionotus evolans is, látszólag lábakon sétálnak a tengerfenéken, miközben élelem után kutatnak és egyéb teendőiket végzik, de a testrészek valójában nem kifejezetten járásra szolgáló lábak, hanem más funkciót ellátó nyúlványok. Hogy mi is ez a funkció, arra már korábban is állítottak fel elméleteket a kutatók, de most egy részletes vizsgálatsorozat során bizonyítékot is szereztek a teóriák alátámasztására.

Az eredmények alapján a nyúlványok a mellső úszók meghosszabbításai, amelyek a Prionotus carolinus és a Prionotus evolans esetében máshogy működnek: az első esetben a lábakat dudorok borítják és ásnak is velük az állatok, a második esetben nincsenek dudorok és főként közlekedésre és a környezet feltérképezésére használják őket. Ezek a dudorok a következtetések szerint evolúciós alspecializációk, amelyek érintésérzékeny neuronok révén az érzékelést segítik és amelyek a mechanikus és vegyi stimulációkra is fogékonnyá teszik a nyúlványokat.

A lábak ennek köszönhetően valódi érzékszervek és az eltemetett zsákmány és táplálék felkutatását szolgálják.

A lábakon található dudorok pedig kulcsfontosságú evolúciós innovációt képviselnek és a tengerfenéki élőtérhez való sikeres alkalmazkodást, valamint terjeszkedést biztosítják.

A morgóhalfélék eltérő fajainak különböző sajátosságai ideális alanyokká teszi őket az összehasonlító evolúciós tanulmányokhoz - írják a kutatók a halakról szóló egyik friss tanulmányban, amiben az állatokat egészen embriókoruktól kezdve figyelték és többek között genomszerkesztési technikákkal vizsgálták a fejlődésüket. A kutatók emellett kereszteztek P. evolvans nőstényeket P. carolinus hímekkel és a hibridek fejlődését is analizálták, hogy a két típus eltérő lábainak kialakulása mögötti okokat és génkifejeződést megismerjék.

Mint kiderült, a nyúlványok egy ősi kifejeződési mintának köszönhetően létezhetnek, de a kutatások még nem értek véget, mivel az új modellek más fajok esetében is alkalmazhatóak az evolúciós innovációk vizsgálatára.

forrás: raketa.hu

Továbbiak

Oldalunk helyes működéséhez valamint statisztikai célú adatgyűjtéshez is használunk böngésző cookie-kat. Engedélyezi ezek használatát?